C123M-90x130 Metric Keyless Locking Assembly
  • Mfr # C123M-90X130
  • Zoro # G0211200
/ea
Free Shipping & Returns
For Shaft Dia. - Bushings
90 mm
Outside Dia. (In.)
5.118
Overall Length
50.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
C123M-90X130
For Shaft Dia. - Bushings
90 mm
Outside Dia. (In.)
5.118
Overall Length
50.5 mm
Outside Dia.
130 mm
Overall Length (mm)
50.5
Shaft Dia. (mm)
90
Bolt Size
M10 x 30
Outside Dia. (mm)
130
Screw Thread Size
M10 x 30
For Bore Diameter
90 mm
Outside Diameter
130 mm
Overall Width
50.5 mm
Transmissible Torque
421 ft-lb
Oil Dipped
421
Locking Bolt Quantity
9
Maximum Transmitted Torque
421 ft-lb
Hub Contact Pressure
27,099.036 psi
Description
Keyless Bushing, Flange Type None, For Bore Diameter 90 mm, Keyless Bushing Type Multi-Screw Locking Assembly, Material Steel, Outside Diameter 130 mm, Overall Width 50.5 mm, System of Measurement Metric, Finish Oil Dipped, Hub Contact Pressure 27,099.036 psi, Maximum Transmitted Torque 421 ft-lb, Outside Diameter Tolerance +0/-.002 in