C200M-24x50 Metric Keyless Locking Assembly
  • Mfr # C200M-24X50
  • Zoro # G0210187
/ea
Key Features
Keyless Bushing Type
Multi-Screw Locking Assembly
Keyless Bushing Series
C200
For Shaft Dia. - Bushings
24 mm
Outside Dia. (In.)
1.969
Overall Length
26 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C200M-24X50
Country of Origin
Italy
Dimensions
For Shaft Dia. - Bushings
24 mm
Outside Dia. (In.)
1.969
Overall Length
26 mm
Outside Dia.
50 mm
Shaft Dia. (mm)
24
Bolt Size
M6 x 18
Outside Dia. Tolerance
+0/-.002 in
Shaft Dia. Tolerance
+0/-.002 in
Overall Length (mm)
26
Outside Dia. (mm)
50
Shaft Dia. (In.)
Overall Length (In.)
Screw Thread Size
M6 x 18
Outside Diameter Tolerance
For Bore Diameter
24 mm
Overall Width
26 mm
Outside Diameter
50 mm
Details
Item
Keyless Bushing
Keyless Bushing Type
Multi-Screw Locking Assembly
Keyless Bushing Series
C200
Material - Bushings
Steel
Transmissible Torque
26 ft-lb
Type
C200 Series
Material
Steel
Transmissible Thrust (Lbs.)
Locking Bolt Quantity
9
Finish
Oil Dipped
Hub Contact Pressure (PSI)
Agency Compliance
RoHS
26
Withstand Temp. (Deg. F)
Up to 400 Degrees F
Standards
ROHS
Flange Type
None
Hub Contact Pressure
33,668.439 psi
System of Measurement
Metric
Maximum Transmitted Torque
26 ft-lb
Description
Keyless Bushing, Flange Type None, For Bore Diameter 24 mm, Keyless Bushing Type Multi-Screw Locking Assembly, Material Steel, Outside Diameter 50 mm, Overall Width 26 mm, System of Measurement Metric, Finish Oil Dipped, Hub Contact Pressure 33,668.439 psi, Maximum Transmitted Torque 26 ft-lb, Outside Diameter Tolerance +0/-.002 in