C200M-50x80 Metric Keyless Locking Assembly
  • Mfr # C200M-50X80
  • Zoro # G0210071
/ea
Free Shipping & Returns
For Shaft Dia. - Bushings
50 mm
Outside Dia. (In.)
3.15
Overall Length
32 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C200M-50X80
For Shaft Dia. - Bushings
50 mm
Outside Dia. (In.)
3.15
Overall Length
32 mm
Shaft Dia. Tolerance
+0/-.002 in
Outside Dia. (mm)
80
Outside Dia. Tolerance
+0/-.002 in
Outside Dia.
80 mm
Bolt Size
M8 x 22
Overall Length (mm)
32
Shaft Dia. (In.)
1.969
Shaft Dia. (mm)
50
Overall Length (In.)
1.26
Overall Width
32 mm
Outside Diameter
80 mm
Screw Thread Size
M8 x 22
For Bore Diameter
50 mm
Transmissible Torque
135 ft-lb
Locking Bolt Quantity
12
Transmissible Thrust (Lbs.)
135
Hub Contact Pressure
33,724.019 psi
Maximum Transmitted Torque
135 ft-lb
Description
Keyless Bushing, Flange Type None, For Bore Diameter 50 mm, Keyless Bushing Type Multi-Screw Locking Assembly, Material Steel, Outside Diameter 80 mm, Overall Width 32 mm, System of Measurement Metric, Finish Oil Dipped, Hub Contact Pressure 33,724.019 psi, Maximum Transmitted Torque 135 ft-lb, Outside Diameter Tolerance +0/-.002 in