C200M-75x115 Metric Keyless Locking Assembly
  • Mfr # C200M-75X115
  • Zoro # G0210029
/ea
Free Shipping & Returns
For Shaft Dia. - Bushings
75 mm
Outside Dia. (In.)
4.528
Overall Length
38 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C200M-75X115
For Shaft Dia. - Bushings
75 mm
Outside Dia. (In.)
4.528
Overall Length
38 mm
Outside Dia. Tolerance
+0/-0.002 in
Bolt Size
M10 x 25
Outside Dia. (mm)
115
Overall Length (In.)
Shaft Dia. Tolerance
+0/-0.002 in
Outside Dia.
115 mm
Shaft Dia. (mm)
75
Overall Length (mm)
38
Shaft Dia. (In.)
Screw Thread Size
M10 x 25
For Bore Diameter
75 mm
Outside Diameter
115 mm
Overall Width
38 mm
Transmissible Torque
375 ft-lb
Locking Bolt Quantity
14
Up to 400 Degrees F
375
Maximum Transmitted Torque
375 ft-lb
Hub Contact Pressure
34,767.874 psi
Description
Keyless Bushing, Flange Type None, For Bore Diameter 75 mm, Keyless Bushing Type Multi-Screw Locking Assembly, Material Steel, Outside Diameter 115 mm, Overall Width 38 mm, System of Measurement Metric, Finish Oil Dipped, Hub Contact Pressure 34,767.874 psi, Maximum Transmitted Torque 375 ft-lb, Outside Diameter Tolerance +0/-0.002 in