C405M-100X145 Metric Keyless Locking Assembly
  • Mfr # C405M-100X145
  • Zoro # G0209767
Key Features
Keyless Bushing Type
Multi-Screw Locking Assembly
Keyless Bushing Series
C405
For Shaft Dia. - Bushings
100 mm
Outside Dia. (In.)
5.709
Overall Length
114 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
C405M-100X145
Country of Origin
Italy
Dimensions
For Shaft Dia. - Bushings
100 mm
Outside Dia. (In.)
5.709
Overall Length
114 mm
Outside Dia. (mm)
145
Shaft Dia. Tolerance
+0/-.002 in
Shaft Dia. (In.)
Outside Dia. Tolerance
+0/-.002 in
Overall Length (mm)
114
Outside Dia.
145 mm
Bolt Size
M12 x 80
Shaft Dia. (mm)
100
Overall Length (In.)
Screw Thread Size
M12 x 80
For Bore Diameter
100 mm
Overall Width
114 mm
Outside Diameter
145 mm
Outside Diameter Tolerance
Details
Item
Keyless Bushing
Keyless Bushing Type
Multi-Screw Locking Assembly
Keyless Bushing Series
C405
Material - Bushings
Steel
Transmissible Torque
1,707 ft-lb
Transmissible Thrust (Lbs.)
Material
Steel
Agency Compliance
RoHS
Finish
Oil Dipped
Locking Bolt Quantity
11
Hub Contact Pressure (PSI)
Withstand Temp. (Deg. F)
Up to 400 Degrees F
Type
C405 Series
Hub Contact Pressure
30,526.734 psi
Flange Type
None
Maximum Transmitted Torque
1,707 ft-lb
System of Measurement
Metric
Standards
ROHS
Description
Keyless Bushing, Flange Type None, For Bore Diameter 100 mm, Keyless Bushing Type Multi-Screw Locking Assembly, Material Steel, Outside Diameter 145 mm, Overall Width 114 mm, System of Measurement Metric, Finish Oil Dipped, Hub Contact Pressure 30,526.734 psi, Maximum Transmitted Torque 1,707 ft-lb, Outside Diameter Tolerance +0/-.002 in