C600E-081 Keyless Rigid Coupling
  • Mfr # C600E-081
  • Zoro # G0209548
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Keyless
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
13/16 in
Material - Couplings
Steel
Outside Dia.
60 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C600E-081
Country of Origin
Italy
Dimensions
Bore Dia.
13/16 in
Outside Dia.
60 mm
Overall Length
40 mm
Length through Bore
(5) Locking Screw
Outside Diameter
Oil Dipped
Coupling Length
1.58 in
Screw Length
35 mm
Details
Item
Keyless Rigid Coupling
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Keyless
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Steel
With Keyway / Without Keyway
Without Keyway
Finish
Oil Dipped
Item - Rigid Shaft Couplings
Rigid Shaft Coupling
Type
C600 Series
Material
Application
Keyless Rigid Coupling with high torque and overhung load capacity.
Standards
Conflict Minerals Compliant, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Rated Torque
362 ft-lbs
Screw Material
Resistance Properties
Round
Maximum Speed
0.81 in
Fastener Tightening Torque
362 ft-lb
For Motion Type
5
Zero Backlash
Inch
Bore Type
9 ft-lb
Number of Locking Screws
M6
Coupling Material
Carbon Steel
Included Screws
2.36 in
Maximum Torque
1.34 in
Overhung Load Capacity
+0.000 in / -0.003 in
Description
Keyless Rigid Coupling, Coupling Length 1.58 in, Coupling Material Carbon Steel, Included Screws 2.36 in, For Motion Type 5, Zero Backlash Inch, Screw Material 13/16 in, Maximum Speed 0.81 in, Resistance Properties Round, Maximum Torque 1.34 in, Fastener Tightening Torque 362 ft-lb, Outside Diameter Oil Dipped, Overhung Load Capacity +0.000 in / -0.003 in, Bore Type 9 ft-lb, System of Measurement Metric, Length through Bore (5) Locking Screw, Screw Length 35 mm, Number of Locking Screws M6