C733M-100 Metric Shrink Disc Standard Duty
  • Mfr # C733M-100
  • Zoro # G0208988
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Keyless Bushing Type
Shrink Disc
Keyless Bushing Series
C733
For Shaft Dia. - Bushings
100 mm
Outside Dia. (In.)
6.693
Overall Length
34 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C733M-100
Country of Origin
Italy
Dimensions
For Shaft Dia. - Bushings
100 mm
Outside Dia. (In.)
6.693
Overall Length
34 mm
Outside Dia.
6.693 in
Bolt Size
M8 x 35
Shaft Dia. (In.)
Overall Length (mm)
34
Shaft Dia. (mm)
100
Overall Length (In.)
Shaft Dia. Tolerance
+0/-.002 in
Outside Dia. Tolerance
Screw Thread Size
M8 x 35
Outside Diameter Tolerance
Outside Diameter
For Bore Diameter
100 mm
Overall Width
34 mm
Details
Item
Keyless Bushing
Keyless Bushing Type
Shrink Disc
Keyless Bushing Series
C733
Material - Bushings
Steel
Finish
Oil Dipped
Withstand Temp. (Deg. F)
Up to 400 Degrees F
Agency Compliance
RoHS
Locking Bolt Quantity
12
Type
C733 Series
Material
Steel
System of Measurement
Metric
Standards
ROHS
Flange Type
None
Description
Keyless Bushing, Flange Type None, For Bore Diameter 100 mm, Keyless Bushing Type Shrink Disc, Material Steel, Outside Diameter 6 11/16 in, Overall Width 34 mm, System of Measurement Metric, Finish Oil Dipped, Outside Diameter Tolerance +0/-.002 in