C801M-065 Metric Single Nut Locking Assembly
  • Mfr # C801M-065
  • Zoro # G4806440
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Keyless Bushing Type
Single Nut Locking Assembly
Keyless Bushing Series
C801M
For Shaft Dia. - Bushings
65 mm
Overall Length
103.2 mm
Material - Bushings
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C801M-065
Country of Origin
Italy
Dimensions
For Shaft Dia. - Bushings
65 mm
Overall Length
103.2 mm
Shaft Dia. Tolerance
-0.003 in
Outside Dia. Tolerance
+0.003 in
Outside Dia.
92 mm
Bolt Size
82mm
Outside Dia. (mm)
120.86
Shaft Dia. (mm)
65
Overall Width
103.2 mm
Outside Diameter Tolerance
+0.003 in
Screw Thread Size
82mm
For Bore Diameter
65 mm
Outside Diameter
92 mm
Details
Item
Keyless Bushing
Keyless Bushing Type
Single Nut Locking Assembly
Keyless Bushing Series
C801M
Material - Bushings
Steel
Transmissible Torque
1,305 ft-lb
Transmissible Thrust (Lbs.)
12,150
Hub Contact Pressure (PSI)
Locking Bolt Quantity
1
Finish
Zinc Plated
Material
Withstand Temp. (Deg. F)
Up to 400 Degrees F
Hub Contact Pressure
5,366 psi
Maximum Transmitted Torque
1,305 ft-lb
System of Measurement
Metric
Flange Type
None
Description
Keyless Bushing, Flange Type None, For Bore Diameter 65 mm, Keyless Bushing Type Single Nut Locking Assembly, Material Steel, Outside Diameter 92 mm, Overall Width 103.2 mm, System of Measurement Metric, Finish Zinc Plated, Hub Contact Pressure 5,366 psi, Maximum Transmitted Torque 1,305 ft-lb, Outside Diameter Tolerance +0.003 in