C801M-028 Metric Single Nut Locking Assembly
  • Mfr # C801M-028
  • Zoro # G4774730
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Keyless Bushing Type
Single Nut Locking Assembly
Keyless Bushing Series
C801M
For Shaft Dia. - Bushings
28 mm
Overall Length
57.2 mm
Material - Bushings
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C801M-028
Country of Origin
Italy
Dimensions
For Shaft Dia. - Bushings
28 mm
Overall Length
57.2 mm
Outside Dia. Tolerance
+0.003 in
Shaft Dia. (mm)
28
Outside Dia. (mm)
51
Overall Length (mm)
57.2
Bolt Size
46mm
Outside Dia.
51 mm
Shaft Dia. Tolerance
-0.003 in
Overall Width
57.2 mm
For Bore Diameter
28 mm
Outside Diameter
51 mm
Outside Diameter Tolerance
+0.003 in
Screw Thread Size
46mm
Details
Item
Keyless Bushing
Keyless Bushing Type
Single Nut Locking Assembly
Keyless Bushing Series
C801M
Material - Bushings
Steel
Transmissible Torque
356 ft-lb
Locking Bolt Quantity
1
Finish
Zinc Plated
356
Material
Hub Contact Pressure (PSI)
18,709
Transmissible Thrust (Lbs.)
7,650
Withstand Temp. (Deg. F)
Up to 400 Degrees F
Maximum Transmitted Torque
356 ft-lb
Flange Type
None
System of Measurement
Metric
Hub Contact Pressure
18,709 psi
Description
Keyless Bushing, Flange Type None, For Bore Diameter 28 mm, Keyless Bushing Type Single Nut Locking Assembly, Material Steel, Outside Diameter 51 mm, Overall Width 57.2 mm, System of Measurement Metric, Finish Zinc Plated, Hub Contact Pressure 18,709 psi, Maximum Transmitted Torque 356 ft-lb, Outside Diameter Tolerance +0.003 in