C123M-65x95 Metric Keyless Locking Assembly
  • Mfr # C123M-65X95
  • Zoro # G0211255
/ea
Free Shipping & Returns
For Shaft Dia. - Bushings
65 mm
Outside Dia. (In.)
3.74
Overall Length
42.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
C123M-65X95
For Shaft Dia. - Bushings
65 mm
Outside Dia. (In.)
3.74
Overall Length
42.5 mm
Bolt Size
M8 x 25
Overall Length (In.)
1.673
Overall Length (mm)
42.5
Outside Dia.
95 mm
Shaft Dia. (In.)
2.559
Shaft Dia. (mm)
65
Outside Dia. (mm)
95
Overall Width
42.5 mm
Outside Diameter
95 mm
Screw Thread Size
M8 x 25
Outside Diameter Tolerance
For Bore Diameter
65 mm
Transmissible Torque
185 ft-lb
Steel
185
Locking Bolt Quantity
9
Hub Contact Pressure
27,428.557 psi
Maximum Transmitted Torque
185 ft-lb
Description
Keyless Bushing, Flange Type None, For Bore Diameter 65 mm, Keyless Bushing Type Multi-Screw Locking Assembly, Material Steel, Outside Diameter 95 mm, Overall Width 42.5 mm, System of Measurement Metric, Finish Oil Dipped, Hub Contact Pressure 27,428.557 psi, Maximum Transmitted Torque 185 ft-lb, Outside Diameter Tolerance +0/-.002 in