C200M-80x120 Metric Keyless Locking Assembly
  • Mfr # C200M-80X120
  • Zoro # G0210010
/ea
Free Shipping & Returns
For Shaft Dia. - Bushings
80 mm
Outside Dia. (In.)
4.724
Overall Length
38 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C200M-80X120
For Shaft Dia. - Bushings
80 mm
Outside Dia. (In.)
4.724
Overall Length
38 mm
Shaft Dia. Tolerance
+0/-0.002 in
Bolt Size
M10 x 25
Outside Dia. (mm)
120
Overall Length (In.)
Shaft Dia. (In.)
3.15
Outside Dia. Tolerance
+0/-0.002 in
Outside Dia.
120 mm
Overall Length (mm)
38
Shaft Dia. (mm)
80
Screw Thread Size
M10 x 25
Outside Diameter
120 mm
Overall Width
38 mm
For Bore Diameter
80 mm
Transmissible Torque
400 ft-lb
Locking Bolt Quantity
14
Hub Contact Pressure (PSI)
400
Maximum Transmitted Torque
400 ft-lb
Hub Contact Pressure
32,594.882 psi
Description
Keyless Bushing, Flange Type None, For Bore Diameter 80 mm, Keyless Bushing Type Multi-Screw Locking Assembly, Material Steel, Outside Diameter 120 mm, Overall Width 38 mm, System of Measurement Metric, Finish Oil Dipped, Hub Contact Pressure 32,594.882 psi, Maximum Transmitted Torque 400 ft-lb, Outside Diameter Tolerance +0/-0.002 in