C600E-175 Keyless Rigid Coupling
  • Mfr # C600E-175
  • Zoro # G0209417
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Keyless
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
1 3/4 in
Material - Couplings
Steel
Outside Dia.
96 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C600E-175
Country of Origin
Italy
Dimensions
Bore Dia.
1 3/4 in
Outside Dia.
96 mm
Overall Length
56 mm
Length through Bore
(7) Locking Screw
Screw Length
45 mm
Coupling Length
2.21 in
Outside Diameter
Oil Dipped
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Keyless
Item
Keyless Rigid Coupling
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Steel
With Keyway / Without Keyway
Without Keyway
Finish
Oil Dipped
Type
C600 Series
Item - Rigid Shaft Couplings
Rigid Shaft Coupling
Material
Standards
Conflict Minerals Compliant, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Application
Keyless Rigid Coupling with high torque and overhung load capacity.
Rated Torque
2095 ft-lbs
Screw Material
Zero Backlash
Inch
Included Screws
3.78 in
Overhung Load Capacity
+0.000 in / -0.006 in
Fastener Tightening Torque
2,095 ft-lb
Coupling Material
Carbon Steel
For Motion Type
7
Maximum Speed
1.75 in
Resistance Properties
Round
Number of Locking Screws
M8
Bore Type
22 ft-lb
Maximum Torque
1.97 in
Description
Keyless Rigid Coupling, Coupling Length 2.21 in, Coupling Material Carbon Steel, Included Screws 3.78 in, For Motion Type 7, Zero Backlash Inch, Screw Material 1 3/4 in, Maximum Speed 1.75 in, Resistance Properties Round, Maximum Torque 1.97 in, Fastener Tightening Torque 2,095 ft-lb, Outside Diameter Oil Dipped, Overhung Load Capacity +0.000 in / -0.006 in, Bore Type 22 ft-lb, System of Measurement Metric, Length through Bore (7) Locking Screw, Screw Length 45 mm, Number of Locking Screws M8