  • Mfr # EBL4-35-AL-120
  • Zoro # G8488411
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
120V
Color Temperature
3500K
Lumens
3,751 lm
Standards
CSA Certified, UL 1598 Listed
Rated Life
60000 hr
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EBL4-35-AL-120
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Length
4 ft
Nominal Height
6 in
Height
6"
Nominal Width
7 15/16 in
Length
49-3/4"
Width
7-15/16"
Overall Width
7 7/8 in
Overall Height
6 in
Overall Length
49 3/4 in
Details
Voltage
120V
Color Temperature
3500K
Lumens
3,751 lm
Standards
CSA Certified, UL 1598 Listed
Rated Life
60000 hr
Lighting Technology
LED
Fixture Warranty
5 yr
Mounting
Wall
Fixture Housing Material
Aluminum
Fixture Temp. Range
-20 Degrees to 25 Degrees C
Includes
Passive Infrared Occupancy Sensor
Fixture Rated Life
Lens Type
Diffuser
Dimmable
No
Item - Decorative and Surface Mount Fixtures
LED Surface Mount Fixture
Max. Fixture Wattage
37 W
Fixture Voltage
120
Lamp Watts - Fixtures
82.0 W
Description/Special Features
Indirect, Ambient and Direct Reading Compartment Switched Separately
Lamp Included
Yes
Linkable Up To
Unlinkable
Lighting Certification
Unrated
Emergency Battery Backup
No
Item
LED Patient Bed Light
IP Rating
Not Rated
Lamp Watts
82
Lumens Per Watt
73.0
Housing Material
Aluminum
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Lamp Quantity
1
Housing Finish
Powder Coated
Fixture Wattage
82
Light Color
White
Color Rendering Index
80
Fixture Housing Color
Silver
Fixture Type - Decorative and Surface Mount Fixtures
Strip Light
LED Replacement For
2 Lamp T8
Lumens per Watt
101 lm/W
Series
EBL
Bulb Included
Yes
Ballast Start Type
No Ballast
Light Technology
LED
Fixture Ballast Type
No Ballast Required
For Use With
Examination Spaces, Patient Rooms
Finish
Powder Coated
Linkable
Mounting Style
Wall
For Bulb Type
Integrated LED
Beam Angle
Lens Shape
Architectural
Fixture Type
Strip Light
Housing Color
Silver
Lens Material
Acrylic
Warranty
5 yr
Sensor Type
No Sensor
Ambient Temp. Range
-20 Degrees to 25 Degrees C
Description
4 ft, Lens Shape Architectural, 3500K, 3,751 lm, 101 lm/W, Max. Fixture Wattage 37 W, LED, Sensor Type No Sensor, Mounting Style Wall, Linkable No, For Bulb Type Integrated LED, LED Replacement For (2) Lamp T8, Bulb Included Integrated LED, Dimmable No, EBL