  • Zoro # G205628006
/ea
Key Features
Overall Length
22
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
T4965 05
Zoro #
G205628006
UPC #
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
22
Size
4.5x125mm
Details
Item
Screwdriver
Description
- Shatter resistant acetate handle - wipe clean, oil & acid resistant
- Large square shape handle design for maximum torque
- Anti roll flats to prevent the screwdriver rolling off sloping surfaces
- Chrome plated toughened alloy steel blade for increased strength & durability
- Precision machined tip for an exact screw fit & damage free screwdriving
- Drop forged blades from Chrome Vanadium/Molybdenum steel, hardened and tempered
- According to DIN 5264, ISO 2380-2
- Blade width: 4,5 mm
- Visible blade length: 125 mm
- Overall length: 205 mm