  • Mfr # VP350X050
  • Zoro # G8339724
/ea
Key Features
Pulley Outside Dia.
3.5 in
Fits Shaft Dia.
1/2 in
Number of Grooves
1
For V-Belt Section
4L, 5L, A, B
Pulley Material
Zinc
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
VP350X050
Country of Origin
United States
Dimensions
Pulley Outside Dia.
3.5 in
Fits Shaft Dia.
1/2 in
Pulley Bore Dia.
Keyway Size
No Keyway
5L or B Belt Pitch Dia.
2.9 in to 3.5 in
Keyway Size Type
No Keyway
4L or A Belt Pitch Dia.
2.40 in to 3.40 in
Bore Diameter
For Belt Trade Size
3L, 4L, 5L, A, B
4L Pitch Diameter (Maximum)
3.4 in
Maximum Face Width
0.781 in
Minimum Face Width
0.469 in
5L Pitch Diameter (Maximum)
3.5 in
Set Screw Size
5/16 in
Length through Bore
1 1/8 in
A Pitch Diameter (Maximum)
3.4 in
AX Pitch Diameter (Maximum)
3.4 in
Minimum Pitch Diameter
2.10 in (3L), 2.40 in (4L), 2.90 in (5L)
A Pitch Diameter (Minimum)
2.4 in
AX Pitch Diameter (Minimum)
2.4 in
BX Pitch Diameter (Maximum)
3.5 in
B Pitch Diameter (Maximum)
3.5 in
BX Pitch Diameter (Minimum)
2.9 in
3L Pitch Diameter (Minimum)
2.1 in
4L Pitch Diameter (Minimum)
2.4 in
5L Pitch Diameter (Minimum)
2.9 in
3L Pitch Diameter (Maximum)
2.9 in
B Pitch Diameter (Minimum)
2.9 in
Outside Diameter
3.5 in
Maximum Pitch Diameter
2.90 in (3L), 3.40 in (4L), 3.50 in (5L)
Details
Number of Grooves
1
For V-Belt Section
4L, 5L, A, B
Pulley Material
Zinc
Bushing Required
None
Pulley Bore Type
Fixed Bore
Construction
Solid
Industry Number
VP350X050
Item
Variable Pitch V-Belt Pulley
Set Screw Included
Yes
Includes
Set Screw
For V-Belt Type
Classical
Material Fabrication
Cast
Weight
0.99 lb
Material
Pulley Construction
Plain
Material Grade
Zamak 3
Description
Variable Pitch V-Belt Pulley, Bore Diameter 1/2 in, For Belt Trade Size 3L, 4L, 5L, A, B, For V-Belt Type Classical, Material Zinc, Maximum Pitch Diameter 2.90 in (3L), 3.40 in (4L), 3.50 in (5L), Number of Grooves 1, Outside Diameter 3.5 in, Set Screw Location Not Applicable, 3L Pitch Diameter (Maximum) 2.9 in, 3L Pitch Diameter (Minimum) 2.1 in, 4L Pitch Diameter (Maximum) 3.4 in, 4L Pitch Diameter (Minimum) 2.4 in, 5L Pitch Diameter (Maximum) 3.5 in, 5L Pitch Diameter (Minimum) 2.9 in