  • Mfr # VP450X050
  • Zoro # G4447215
/ea
Key Features
Pulley Outside Dia.
4.5 in
Fits Shaft Dia.
1/2 in
Number of Grooves
1
For V-Belt Section
4L, 5L, A, B
Pulley Material
Zinc
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
VP450X050
Country of Origin
United States
Dimensions
Pulley Outside Dia.
4.5 in
Fits Shaft Dia.
1/2 in
Pulley Bore Dia.
Keyway Size
No Keyway
4L or A Belt Pitch Dia.
3.30 in to 4.30 in
5L or B Belt Pitch Dia.
3.7 in to 4.5 in
Keyway Size Type
No Keyway
A Pitch Diameter (Maximum)
4.3 in
5L Pitch Diameter (Maximum)
4.5 in
Length through Bore
1 25/32 in
Minimum Face Width
0.469 in
Set Screw Size
5/16 in
AX Pitch Diameter (Maximum)
4.3 in
Bore Diameter
Outside Diameter
4.5 in
5L Pitch Diameter (Minimum)
3.7 in
A Pitch Diameter (Minimum)
3.3 in
4L Pitch Diameter (Maximum)
4.3 in
Minimum Pitch Diameter
3.00 in (3L), 3.30 in (4L), 3.70 in (5L)
BX Pitch Diameter (Maximum)
4.5 in
3L Pitch Diameter (Minimum)
3 in
3L Pitch Diameter (Maximum)
3.8 in
For Belt Trade Size
3L, 4L, 5L, A, B
Maximum Face Width
0.875 in
AX Pitch Diameter (Minimum)
3.3 in
BX Pitch Diameter (Minimum)
3.7 in
B Pitch Diameter (Maximum)
4.5 in
B Pitch Diameter (Minimum)
3.7 in
4L Pitch Diameter (Minimum)
3.3 in
Maximum Pitch Diameter
3.80 in (3L), 4.30 in (4L), 4.50 in (5L)
Details
Number of Grooves
1
For V-Belt Section
4L, 5L, A, B
Pulley Material
Zinc
Bushing Required
None
Pulley Bore Type
Fixed Bore
Construction
Solid
Industry Number
VP450X050
Item
Variable Pitch V-Belt Pulley
Set Screw Included
Yes
Includes
Set Screw
Material Grade
Zamak 3
For V-Belt Type
Classical
Material Fabrication
Cast
Material
Pulley Construction
Plain
Weight
1.83 lb
Description
Variable Pitch V-Belt Pulley, Bore Diameter 1/2 in, For Belt Trade Size 3L, 4L, 5L, A, B, For V-Belt Type Classical, Material Zinc, Maximum Pitch Diameter 3.80 in (3L), 4.30 in (4L), 4.50 in (5L), Number of Grooves 1, Outside Diameter 4.5 in, Set Screw Location Not Applicable, 3L Pitch Diameter (Maximum) 3.8 in, 3L Pitch Diameter (Minimum) 3 in, 4L Pitch Diameter (Maximum) 4.3 in, 4L Pitch Diameter (Minimum) 3.3 in, 5L Pitch Diameter (Maximum) 4.5 in, 5L Pitch Diameter (Minimum) 3.7 in