  • Mfr # VP400X062KW
  • Zoro # G4447206
/ea
Key Features
Fits Shaft Dia.
5/8 in
Pulley Outside Dia.
4 in
Number of Grooves
1
For V-Belt Section
4L, 5L, A, B
Pulley Material
Zinc
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
VP400X062KW
Country of Origin
United States
Dimensions
Fits Shaft Dia.
5/8 in
Pulley Outside Dia.
4 in
Pulley Bore Dia.
Keyway Size
0.187" x 0.093"
Keyway Size Type
0.187 in x 0.093 in
4L or A Belt Pitch Dia.
2.90 in to 3.90 in
5L or B Belt Pitch Dia.
3.2 in to 4.0 in
4L Pitch Diameter (Maximum)
3.9 in
A Pitch Diameter (Maximum)
3.9 in
Maximum Pitch Diameter
3.40 in (3L), 3.90 in (4L), 4.00 in (5L)
Length through Bore
1 25/32 in
AX Pitch Diameter (Minimum)
2.9 in
5L Pitch Diameter (Maximum)
4 in
B Pitch Diameter (Maximum)
4 in
3L Pitch Diameter (Minimum)
2.6 in
BX Pitch Diameter (Maximum)
4 in
4L Pitch Diameter (Minimum)
2.9 in
Minimum Face Width
0.469 in
Maximum Face Width
0.875 in
Keyway Width
3/16 in
For Belt Trade Size
3L, 4L, 5L, A, B
AX Pitch Diameter (Maximum)
3.9 in
A Pitch Diameter (Minimum)
2.9 in
3L Pitch Diameter (Maximum)
3.4 in
Keyway Depth
3/32 in
Outside Diameter
4 in
BX Pitch Diameter (Minimum)
3.2 in
B Pitch Diameter (Minimum)
3.2 in
5L Pitch Diameter (Minimum)
3.2 in
Minimum Pitch Diameter
2.60 in (3L), 2.90 in (4L), 3.20 in (5L)
Set Screw Size
5/16 in
Bore Diameter
Details
Number of Grooves
1
For V-Belt Section
4L, 5L, A, B
Pulley Material
Zinc
Bushing Required
None
Pulley Bore Type
Fixed Bore
Construction
Solid
Industry Number
VP400X062KW
Item
Variable Pitch V-Belt Pulley
Set Screw Included
Yes
Includes
Set Screw
Material
For V-Belt Type
Classical
Set Screw Location
On Keyway
Pulley Construction
Plain
Weight
1.66 lb
Material Fabrication
Cast
Material Grade
Zamak 3
Description
Variable Pitch V-Belt Pulley, Bore Diameter 5/8 in, For Belt Trade Size 3L, 4L, 5L, A, B, For V-Belt Type Classical, Material Zinc, Maximum Pitch Diameter 3.40 in (3L), 3.90 in (4L), 4.00 in (5L), Number of Grooves 1, Outside Diameter 4 in, Set Screw Location On Keyway, 3L Pitch Diameter (Maximum) 3.4 in, 3L Pitch Diameter (Minimum) 2.6 in, 4L Pitch Diameter (Maximum) 3.9 in, 4L Pitch Diameter (Minimum) 2.9 in, 5L Pitch Diameter (Maximum) 4 in, 5L Pitch Diameter (Minimum) 3.2 in