  • Mfr # TCXLPW-36
  • Zoro # G5261471
/ea
Key Features
Cable Length (In.)
36 in
(M)NPT Size (In.)
1/8 in
Type
Gas Engine Driven
For Use With
Engines
Spring Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TCXLPW-36
Country of Origin
United States
Dimensions
Cable Length (In.)
36 in
(M)NPT Size (In.)
1/8 in
Stroke Length
1 in
Cable Length
36 in
Inlet Size
Details
Item
Throttle Control
Type
Gas Engine Driven
For Use With
Engines
Spring Material
Stainless Steel
O-Ring
Viton
Cable Material
Filled Nylon
Cylinder Material
Brass
Min. Pressure (PSI)
100 psi
Maximum Operating Pressure
500 psi
Minimum Operating Pressure
100 psi
Maximum Operating Temperature
400 Degrees F
O-Ring Material
Viton
Inlet Connection Type
NPT
Minimum Operating Temperature
-15 Degrees F
Inlet Gender
Male
Description
Throttle Control, Minimum Operating Pressure 100 psi, Maximum Operating Pressure 500 psi, Inlet Size 1/8 in, Inlet Connection Type NPT, Inlet Gender Male, Cable Length 36 in, For Use With Engines, Stroke Length 1 in, Spring Material Stainless Steel, Cable Material Filled Nylon, Cylinder Material Brass, O-Ring Material Viton, Maximum Operating Temperature 400 Degrees F, Minimum Operating Temperature -15 Degrees F