  • Mfr # PLB02530-300
  • Zoro # G5244946
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Hose Strain Relief
No
Hose Configuration
Bulk Hose
Hose Cover Material
PVC
Hose Reinforcement Material
Fiber
Hose Tube Material
PVC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PLB02530-300
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Inside Dia.
1/4 in
Hose Outside Dia.
0.4375 in
Hose Length
300 ft
Details
Item
Air Hose
Hose Strain Relief
No
Hose Configuration
Bulk Hose
Hose Cover Material
Hose Reinforcement Material
Fiber
Hose Tube Material
Burst Pressure
1,200 psi
Temp. Range
-10 Degrees to 158 Degrees F
Safety Factor
4:1
Max. Working Pressure @ 70 F
300 psi
Hose Color
Blue
Description
Air Hose, Hose Inside Dia. 1/4 in, Hose Outside Dia. 0.4375 in, Hose Length 300 ft, Hose Color Blue, Hose Tube Material PVC, Hose Cover Material PVC, Burst Pressure 1,200 psi, Max. Working Pressure @ 70 F 300 psi, Temp. Range -10 Degrees to 158 Degrees F, Hose Reinforcement Type Spiral, Hose Reinforcement Material Fiber, Safety Factor 4:1, Hose Configuration Bulk Hose, Hose Strain Relief No