  • Mfr # PLB03830-300
  • Zoro # G5244919
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Hose Cover Material
PVC
Hose Strain Relief
No
Hose Reinforcement Material
Fiber
Safety Factor
4:1
Hose Outside Dia.
0.625 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PLB03830-300
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Length
300 ft
Hose Outside Dia.
0.625 in
Hose Inside Dia.
3/8 in
Details
Item
Air Hose
Hose Cover Material
PVC
Hose Strain Relief
No
Hose Reinforcement Material
Fiber
Safety Factor
4:1
Burst Pressure
1,200 psi
Max. Working Pressure @ 70 F
300 psi
Hose Tube Material
Temp. Range
-10 Degrees to 158 Degrees F
Hose Configuration
Bulk Hose
Hose Color
Blue
Description
Air Hose, Hose Inside Dia. 3/8 in, Hose Outside Dia. 0.625 in, Hose Length 300 ft, Hose Color Blue, Hose Tube Material PVC, Hose Cover Material PVC, Burst Pressure 1,200 psi, Max. Working Pressure @ 70 F 300 psi, Temp. Range -10 Degrees to 158 Degrees F, Hose Reinforcement Type Spiral, Hose Reinforcement Material Fiber, Safety Factor 4:1, Hose Configuration Bulk Hose, Hose Strain Relief No