  • Zoro # G311259484
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Spring Rate - Minimum
44 N/mm
Height - Full Stroke
140 mm
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Maximum Dynamic Load Capacity
1.1 kN @ 3 bar, 1.5 kN @ 4 bar, 2 kN @ 5 bar, 2.4 kN @ 6 bar, 2.8 kN @ 7 bar, 3.2 kN @ 8 bar
Spring Rate - Maximum
104 N/mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FD 44-10 DI G3/8 CR
Zoro #
G311259484
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height - Full Stroke
140 mm
Height - Compressed
80 mm
Mounting Plate Diameter - Bottom
110 mm
Compressed Diameter - Maximum
125 mm
Air Inlet Thread Size
3/8 in
Mounting Hole Size
6 mm
Mounting Plate Diameter - Top
110 mm
Details
Spring Rate - Minimum
44 N/mm
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Maximum Dynamic Load Capacity
Spring Rate - Maximum
104 N/mm
Item
Double Convolution Air Actuator
Installation Space Required
140 mm
Operating Pressure - Maximum
120 psi
Number of Mounting Holess
6
Operating Temperature - Maximum
194 Degrees F
Mounting Hole Center to Center Distance
93 mm
Natural Frequency
3.2 Hz
Air Spring Material
Chloroprene
Air Spring Type
Double Convoluted
Air Inlet Location
Center
Operating Temperature - Minimum
-22 Degrees F
System of Measurement
Metric
Description
Double Convolution Air Actuator, Air Inlet Location Center, Air Inlet Thread Size 3/8 in, Air Spring Material Chloroprene, Air Spring Type Double Convoluted, Compressed Diameter - Maximum 125 mm, Height - Compressed 80 mm, Height - Full Stroke 140 mm, Installation Space Required 140 mm, Maximum Dynamic Load Capacity 1.1 kN @ 3 bar, 1.5 kN @ 4 bar, 2 kN @ 5 bar, 2.4 kN @ 6 bar, 2.8 kN @ 7 bar, 3.2 kN @ 8 bar, Mounting Hole Center to Center Distance 93 mm, Mounting Hole Size 6 mm