  • Mfr # FTH150-10-G
  • Zoro # G6170812
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Hose Inside Dia.
1 1/2 in
Hose Length
10 ft
Hose Color
White
Temp. Range
-25 Degrees to 230 Degrees F
Hose Cover Material
Nitrile
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FTH150-10-G
Country of Origin
Canada
Dimensions
Hose Inside Dia.
1 1/2 in
Hose Length
10 ft
Hose Outside Dia.
2 in
Bend Radius
4 in
Details
Item
Food Hose
Hose Color
White
Temp. Range
-25 Degrees to 230 Degrees F
Hose Cover Material
Nitrile
Safety Factor
4:1
Max. Working Pressure @ 70 F
150 psi
Antimicrobial
No
Static Control Wire
Yes
Hose Configuration
Bulk Hose
Standards
3-A, FDA, USDA
Hose Reinforcement Material
Carbon Steel
Burst Pressure
600 psi
Hose Tube Material
Vacuum Rating
29 in Hg
For Media Type
Beverage, Dry Food, Sodium Hydroxide, Vegetable Oil, Water, Wet Food
Compatible Chemicals
Fresh Water, Sodium Hydroxide/Caustic Soda (20%)
Description
Food Hose, Hose Inside Dia. 1 1/2 in, Hose Outside Dia. 2 in, Hose Length 10 ft, Hose Tube Material Nitrile, Hose Cover Material Nitrile, Hose Reinforcement Type Helix, Hose Reinforcement Material Carbon Steel, Hose Color White, Vacuum Rating 29 in Hg, Burst Pressure 600 psi, Max. Working Pressure @ 70 F 150 psi, Safety Factor 4:1, Temp. Range -25 Degrees to 230 Degrees F, Standards 3-A, FDA, USDA, Bend Radius 4 in, Hose Configuration Bulk Hose, Static Control Wire Yes, Antimicrobial No