  • Mfr # NFW150-25-G
  • Zoro # G6142191
Hose Length
25 ft
Hose Color
Clear with White Spiral
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
NFW150-25-G
Hose Length
25 ft
Bend Radius
4 in
Details
Item
Food Hose
Hose Color
Clear with White Spiral
Hose Configuration
Bulk Hose
Vacuum Rating
29 in Hg
Max. Working Pressure @ 70 F
89 psi
Burst Pressure
150 psi
Compatible Chemicals
Deionized Water, Fresh Water, Salt Water, Sodium Hydroxide/Caustic Soda (20%)
Description
Food Hose, Hose Inside Dia. 1 1/2 in, Hose Outside Dia. 1 7/8 in, Hose Length 25 ft, Hose Tube Material PVC, Hose Cover Material PVC, Hose Reinforcement Type Helix, Hose Reinforcement Material PVC, Hose Color Clear with White Spiral, Vacuum Rating 29 in Hg, Burst Pressure 150 psi, Max. Working Pressure @ 70 F 89 psi, Safety Factor 3:1, Temp. Range -15 Degrees to 158 Degrees F, Standards 3-A, FDA, USDA, Bend Radius 4 in, Hose Configuration Bulk Hose, Static Control Wire No, Antimicrobial No