  • Zoro # G311208123
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Air Inlet Thread Size
1/4 in
Mounting Plate Diameter - Bottom
114 mm
Compressed Diameter - Maximum
190 mm
Number of Mounting Holess
4
Operating Temperature - Minimum
-76 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FS 101-12 CI 1/4 NPT (CA)
Zoro #
G311208123
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Air Inlet Thread Size
1/4 in
114 mm
Compressed Diameter - Maximum
190 mm
Height - Compressed
70 mm
Height - Full Stroke
130 mm
Mounting Plate Diameter - Top
114 mm
Details
Item
Single Convolution Air Actuator
Number of Mounting Holess
4
-76 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Installation Space Required
205 mm
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Air Spring Material
Natural Rubber
Spring Rate - Maximum
190.2 N/mm
Spring Rate - Minimum
86.9 N/mm
Operating Pressure - Maximum
120 psi
Air Inlet Location
Center
Natural Frequency
2.2 Hz
Air Spring Type
Single Convoluted
Maximum Dynamic Load Capacity
10.4 kN @ 7 bar, 11.9 kN @ 8 bar, 4.5 kN @ 3 bar, 6.0 kN @ 4 bar, 7.4 kN @ 5 bar, 8.9 kN @ 6 bar
Mounting Hole Center to Center Distance
44.5 mm
Air Inlet Thread Type
NPT
System of Measurement
Metric
Description
Single Convolution Air Actuator, Air Inlet Location Center, Air Inlet Thread Size 1/4 in, Air Inlet Thread Type NPT, Air Spring Material Natural Rubber, Air Spring Type Single Convoluted, Compressed Diameter - Maximum 190 mm, Height - Compressed 70 mm, Height - Full Stroke 130 mm, Installation Space Required 205 mm, Maximum Dynamic Load Capacity 10.4 kN @ 7 bar, 11.9 kN @ 8 bar, 4.5 kN @ 3 bar, 6.0 kN @ 4 bar, 7.4 kN @ 5 bar, 8.9 kN @ 6 bar, Mounting Hole Center to Center Distance 44.5 mm