  • Zoro # G111208132
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Spring Rate - Minimum
780 lbf/in
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Height - Compressed
2.5 in
Mounting Plate Diameter - Top
6.34 in
Compressed Diameter - Maximum
9.84 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
FS 200-10 CI 1/4 NPT (OS) B
Zoro #
G111208132
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height - Compressed
2.5 in
Mounting Plate Diameter - Top
6.34 in
Compressed Diameter - Maximum
9.84 in
Mounting Plate Diameter - Bottom
6.34 in
Air Inlet Thread Size
1/4 in
Height - Full Stroke
4.5 in
Details
Spring Rate - Minimum
780 lbf/in
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Number of Mounting Holess
4
Item
Single Convolution Air Actuator
Air Spring Material
Natural Rubber
Installation Space Required
10.43 in
Spring Rate - Maximum
2,510 lbf/in
Mounting Hole Center to Center Distance
3.5 in
Operating Temperature - Minimum
-76 Degrees F
Maximum Dynamic Load Capacity
1,130 lbf @ 40 psi, 1,750 lbf @ 60 psi, 2,420 lbf @ 80 psi, 3,100 lbf @ 100 psi, 3,630 lbf @ 120 psi
Air Inlet Location
Offset
Air Inlet Thread Type
NPT
Natural Frequency
2.6 Hz
Operating Pressure - Maximum
120 psi
Air Spring Type
Single Convoluted
System of Measurement
SAE
Description
Single Convolution Air Actuator, Air Inlet Location Offset, Air Inlet Thread Size 1/4 in, Air Inlet Thread Type NPT, Air Spring Material Natural Rubber, Air Spring Type Single Convoluted, Compressed Diameter - Maximum 9.84 in, Height - Compressed 2.5 in, Height - Full Stroke 4.5 in, Installation Space Required 10.43 in, Maximum Dynamic Load Capacity 1,130 lbf @ 40 psi, 1,750 lbf @ 60 psi, 2,420 lbf @ 80 psi, 3,100 lbf @ 100 psi, 3,630 lbf @ 120 psi, Mounting Hole Center to Center Distance 3.5 in