  • Zoro # G211208100
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Air Inlet Location
Center
Operating Pressure - Maximum
120 psi
Spring Rate - Minimum
545 lbf/in
Operating Temperature - Minimum
-76 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
FS 70-8 CI 3/4 NPT (CA)
Zoro #
G211208100
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height - Full Stroke
4.5 in
Compressed Diameter - Maximum
6.5 in
Height - Compressed
3 in
Mounting Plate Diameter - Top
4.21 in
Air Inlet Thread Size
3/4 in
Mounting Plate Diameter - Bottom
4.21 in
Details
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Air Inlet Location
Center
Operating Pressure - Maximum
120 psi
Spring Rate - Minimum
545 lbf/in
-76 Degrees F
Natural Frequency
3 Hz
Air Inlet Thread Type
NPT
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Maximum Dynamic Load Capacity
1,180 lbf @ 80 psi, 1,490 lbf @ 100 psi, 1,800 lbf @ 120 psi, 567 lbf @ 40 psi, 871 lbf @ 60 psi
Spring Rate - Maximum
1,260 lbf/in
Installation Space Required
7.1 in
Air Spring Type
Single Convoluted
Number of Mounting Holess
4
Air Spring Material
Natural Rubber
Mounting Hole Center to Center Distance
1.75 in
Item
Single Convolution Air Actuator
System of Measurement
SAE
Description
Single Convolution Air Actuator, Air Inlet Location Center, Air Inlet Thread Size 3/4 in, Air Inlet Thread Type NPT, Air Spring Material Natural Rubber, Air Spring Type Single Convoluted, Compressed Diameter - Maximum 6.5 in, Height - Compressed 3 in, Height - Full Stroke 4.5 in, Installation Space Required 7.1 in, Maximum Dynamic Load Capacity 1,180 lbf @ 80 psi, 1,490 lbf @ 100 psi, 1,800 lbf @ 120 psi, 567 lbf @ 40 psi, 871 lbf @ 60 psi, Mounting Hole Center to Center Distance 1.75 in