  • Zoro # G9083390
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Hose Inside Dia.
5/8 in
Hose Tube Material
EPDM
Hose Reinforcement Material
Fiber
Hose Color
Black
Hose Fitting A Type
MGHT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G9083390
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Length
100 ft
Hose Inside Dia.
5/8 in
Hose Fitting A Size
Hose Fitting B Size
Bend Radius
6 1/4 in
Hose Outside Dia.
15/16 in
Details
Hose Tube Material
EPDM
Hose Reinforcement Material
Fiber
Hose Color
Black
Hose Fitting A Type
MGHT
Hose Fitting B Type
FGHT
Item
Garden Hose
Kink Resistant
Yes
Burst Pressure
390 psi
Hose Strain Relief
No
Hose Configuration
Coupled Assembly
Safety Factor
3:1
Hose Cover Material
Hose Fitting B Material
Brass
Fitting Material
Brass x Brass
Hose Fitting A Material
Brass
Fitting Type
MGHT x FGHT
Max. Working Pressure @ 70 F
130 psi
Temp. Range
-40 Degrees to 160 Degrees F
For Media Type
Not Recommended Chemicals
Description
Item Garden Hose, Bend Radius 6 1/4 in, Burst Pressure 390 psi, Fitting Material Brass x Brass, Fitting Size 5/8 in x 5/8 in, Fitting Type MGHT x FGHT, For Media Type Acetic Acid, Air, Bleach, Calcium Chloride, Carbon Dioxide, Ethanol, Ethyl Acetate, Ethylene Glycol, Formaldehyde, Formic Acid, Glycerin, Isopropanol, Ketones, Methanol, Nitrogen Gas, Phosphoric Acid (40 Percent Solution), Sodium Bisulfate, Sodium Bisulfite, Sodium Hydroxide, Solvents, Sulfuric Acid, Water