  • Mfr # XR16SC-04-024-MS-MS
  • Zoro # G412515304
/ea
Key Features
Max. Working Pressure @ 70 F
5,800 psi
Hose Inside Dia.
1/4 in
Hose Length
24 in
Fitting Size
1/4 in x 1/4 in
Fitting Material
Carbon Steel x Carbon Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XR16SC-04-024-MS-MS
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Inside Dia.
1/4 in
Hose Length
24 in
Fitting Size
1/4 in x 1/4 in
Hose Fitting A Size
Hose Fitting B Size
Hose Outside Dia.
9/16 in
Hose Dash Size
-4
Bend Radius
2 in
Details
Max. Working Pressure @ 70 F
5,800 psi