  • Mfr # PTH150-20CE-G
  • Zoro # G6176220
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Hose Inside Dia.
1 1/2 in
Hose Length
20 ft
Hose Color
Black
Temp. Range
-35 Degrees to 200 Degrees F
Hose Cover Material
Nitrile
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PTH150-20CE-G
Country of Origin
Canada
Dimensions
Hose Inside Dia.
1 1/2 in
Hose Length
20 ft
Hose Outside Dia.
2 in
Fitting Size
1-1/2 in x 1-1/2 in
Hose Fitting A Size
Hose Fitting B Size
Bend Radius
4 in
Details
Item
Petroleum Transfer Hose
Hose Color
Black
Temp. Range
-35 Degrees to 200 Degrees F
Hose Cover Material
Nitrile
Safety Factor
4:1
Fitting Type
Cam and Groove C x Cam and Groove E
Max. Working Pressure @ 70 F
150 psi
Hose Tube Material
Static Control Wire
No
Standards
3-A, FDA, USDA
Hose Fitting A Type
Cam and Groove C
Burst Pressure
600 psi
Hose Fitting A Material
Aluminum
Hose Fittings
Aluminum 1-1/2 in Cam and Groove C x Aluminum 1-1/2 in Cam and Groove E
Fitting Material
Aluminum x Aluminum
Hose Reinforcement Material
Carbon Steel
Hose Configuration
Coupled Assembly
Hose Fitting B Type
Cam and Groove E
Vacuum Rating
29.00 in Hg
Hose Fitting B Material
Aluminum
For Media Type
Compatible Chemicals
Fuel Hose Type
Petroleum Hose Assembly
Description
Item Petroleum Transfer Hose, Hose Inside Dia. 1 1/2 in, Hose Outside Dia. 2 in, Hose Length 20 ft, Hose Tube Material Nitrile, Hose Cover Material Nitrile, Hose Reinforcement Type Helix, Hose Reinforcement Material Carbon Steel, Hose Color Black, Burst Pressure 600 psi, Max. Working Pressure @ 70 F 150 psi, Vacuum Rating 29.00 in Hg, Safety Factor 4:1, Temp. Range -35 Degrees to 200 Degrees F, Standards 3-A, FDA, USDA, Bend Radius 4 in, Hose Configuration Coupled Assembly