  • Mfr # CTD8M-720-21
  • Zoro # G2104475
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Item - Timing Belts
Industrial Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Conti(R) Synchrochain Carbon
Pitch Length - Timing Belts
720 mm
Number of Teeth - Timing Belts
90
Pitch - Timing Belts
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CTD8M-720-21
Country of Origin
Germany
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
720 mm
Width - Timing Belts
21 mm
Width
21mm
Pitch Length
720 mm
Top Width
21 mm
Belt Trade Size
Urethane Carbon
Details
Item - Timing Belts
Industrial Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Conti(R) Synchrochain Carbon
Number of Teeth - Timing Belts
90
Pitch - Timing Belts
8 mm
Industry Number - Timing Belts
CTD8M-720-21
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Material
Polyurethane
Pitch
8 mm