  • Mfr # 248-249O-24
  • Zoro # G1106411
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Capacity
100 lb, 75 lb
Finish
Unfinished
Length
29 1/4 in
Height
24 in
For Use With
24 in Ladder Trays 2HCL3 and 2HCL5
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
248-249O-24
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
29 1/4 in
Height
24 in
Width
2 ft
Bend Radius
24 in
Length (Straight Wireway)
For Tray Width
24 in
Load Depth
4 in
Radius
24"
Side Rail Height
5-1/4"
Details
Item
90 Degree Outside Vertical Elbow
Capacity
100 lb, 75 lb
Finish
Unfinished
For Use With
Material
Aluminum
Standards
NEMA VE1
Application
Changes Direction Up in a Vertical Plane
Includes
Splice Plate
Splice Plates
Included
Description
90 Degree Outside Vertical Elbow, For Tray Width 24 in, Width 2 ft, Height 24 in, Length 29 1/4 in, Material Aluminum, Includes Splice Plate, Application Changes Direction Up in a Vertical Plane, Bend Radius 24 in, For Use With 24 in Ladder Trays 2HCL3 and 2HCL5, Finish Unfinished, Standards NEMA VE1, Capacity 100 lb, 75 lb, Load Depth 4 in