  • Mfr # 012E81-33131-24
  • Zoro # G1131068
/ea
Key Features
Fiber Count
12
Fire Rating
RISER
Features
Flame Retardant
Jacket Type
OFNR, FT4
Certifications & Standards
CSA, UL-1666, ICEA S-83-596
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
012E81-33131-24
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Core/Cladding Diameter
9/125 µm
Min. Bend Radius Installation (In.)
3.7 in
Min. Bend Radius Long Term (In.)
1.3 in
Details
Fiber Count
12
Fire Rating
RISER
Features
Flame Retardant
Jacket Type
OFNR, FT4
Certifications & Standards
CSA, UL-1666, ICEA S-83-596
Product Color
Yellow
Device Supported
Network Device
Cable Type
Fiber Optic
Product Line
MIC
Product Name
MIC Tight-Buffered Cable, Riser, 12 F, Single-mode (OS2)
Product Type
Network Cable
Fiber Optic Mode
Single-mode
Max. Tensile Load Installation (Lb.)
150 lb
Cable O.D. (In.)
0.25 in