  • Mfr # AD3420DE-REC-80-13-35
  • Zoro # G004288548
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AD3420DE-REC-80-13-35
Country of Origin
United States
Description
Correll Adjustable Height Collaborative Desk. White dry erase / markerboard 23"x33" Rectangular shaped top encourages creativity and collaboration. HPL Laminate resists scratch's, paint, markers, crayons, and food and juice stains far better than melamine. Gray adjustable height legs can be set from 25” to 35” in 1” increments and includes Hex Wrench for fast height adjustments. Backer sheet on underside of table helps in preventing moisture from entering the table and causing warping. Correll helps you create a modern creative transformable workspace. Strong steel frame and Red T-Mold edging to protect the table as well as your walls. Heavy Duty yet portable for easy storage. Ideal for demanding environments. YOU CAN COUNT ON CORRELL: Correll was established in 1969 and has been in business for over 50 years. With our out Standing Customer Service, innovative new product lines, and the largest selection of Folding Tables available from any manufacturer, now, more than ever, you can count on Correll.