  • Mfr # SXT36R-20-98-20
  • Zoro # G315759249
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shape
Round
Width
36 in
Length
36 in
Height
29 in
Tabletop Material
Particleboard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SXT36R-20-98-20
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
36 in
Length
36 in
Height
29 in
Thickness
1-1/4 in
Size
36 in
Column Dia.
3 in
Details
Item
Cafe Table
Shape
Round
Tabletop Material
Particleboard
Tabletop Color
Mahogany
Frame Material
Steel
Leg Type
Column
Leg Color
Silver
Finish
Laminate
Features
Glide Material
Nylon
Description
Not just for restaurants, these gray stamped steel bases fit into any environment. With a clean finish, these tables offer a modern design element. 29" Height for comfortable seating. Popular for offices, meeting room, and common spaces, as well as restaurants, bars, and hotels.
  • 1-1/4" High-Pressure Top with Backer Sheet on High Density Particle Board Core
  • Stamped steel base and top plate
  • 3" diameter steel column with two points of contact to table for added stability