  • Mfr # SXB42R-06-98-06
  • Zoro # G215759745
Shape
Round
Width
42 in
Length
42 in
Height
42 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SXB42R-06-98-06
Width
42 in
Length
42 in
Height
42 in
Size
42 in
Column Dia.
3 in
Shape
Round
Tabletop Color
Medium Oak
Description
Not just for restaurants, these gray stamped steel bases fit into any environment. With a clean finish, these tables offer a modern design element. 42" Stool or standing height. Popular for offices, meeting room, and common spaces, as well as restaurants, bars, and hotels.
  • 1-1/4" High-Pressure Top with Backer Sheet on High Density Particle Board Core
  • Stamped steel base and top plate
  • 3" diameter steel column with two points of contact to table for added stability
  • Leveling glides.
  • X-Base
  • 42" Height perfect for standing or stool seating