  • Mfr # SG17-H125
  • Zoro # G1169141
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Hose Inside Dia.
1/4"
Hose Length
25 ft.
Overall Width
17 3/4 in
Overall Length
17"
Mounting
Bench, Floor, Truck, Wall
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SG17-H125
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Inside Dia.
1/4"
Hose Length
25 ft.
Overall Width
17 3/4 in
Overall Length
17"
Details
Item
Side Mount Reel with Guide Arm
Mounting
Bench, Floor, Truck, Wall
Application
Swivel Material
Carbon Steel
Reel Inlet
1 in (F)NPT
Hose Included
Yes
Duty Rating
Heavy Duty
Motor Voltage
12V DC
Housing Material
Steel
Product Type
Side mount reel with guide arm 1/4" x 25 ft. 5000PSI grease and heavy hydraulics applications
Includes Hose
Yes
Description
Side Mount Reel with Guide Arm, Motor Voltage 12V DC, Overall Width 17 3/4 in