  • Mfr # END52MBK5P
  • Zoro # G400025396
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Blades
5
Voltage
120V/60Hz
Width
52 in
Housing Finish
Matte Black
High CFM
5143 CFM
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
END52MBK5P
Country of Origin
China
Dimensions
Width
52 in
Height
6-3/4 in
Downrod Length
4 in
Assembled or Overall Height
13.38 in
Details
Number of Blades
5
Voltage
120V/60Hz
Housing Finish
Matte Black
High CFM
5143 CFM
Blade Pitch
12°
Control (Pull Chain, Wall Control, Remote Control, WIFI)
Pull Chain
Fan Blade Finish
Blade Type
Fits Only
Material
ABS, Silicon, Steel, Aluminum, Copper
Mount Type
Dual Mount (Flat or Angled Ceiling)
Description
52" Enduro Plastic Ceiling Fan in Matte Black