  • Mfr # D53TP50CH-10
  • Zoro # G4476805
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Electrical Phase
3
Electrical Connection
Saddle Clamp, Screw
Mounting Style
Panel
Switch Component Type
SCR
Heat Sink
Integral
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
D53TP50CH-10
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Height - Relay
1.18 in
Overall Depth
1.45 in
Body Height
3.2 in
Body Width
4.09 in
Body Depth
2.89 in
Details
Item
Solid State Relay
Electrical Phase
3
Electrical Connection
Saddle Clamp, Screw
Mounting Style
Panel
Switch Component Type
SCR
Heat Sink
Integral
Finger Safe
Yes
Contact Form - Relay
(3) SPST-NO
Input Power Consumption (Burden)
0.3W
Input Voltage
4 to 32V DC
Relay Turns On At
Instantaneous/Random
Case Color
Gray
Standards
Includes
Thermal Pad
Maximum Capacitance
8 pF
Series
53TP Series
Drop Out Voltage
1.35V DC
Power Factor
0.5
Horsepower @ 240V AC
3 hp
Frequency
50/60 Hz
Insulation Resistance
1,000 megaohm
Current Type
DC
Switch Configuration
Form A
Status Indicator
LED Indicator
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Output Switching Mode
Random/Instantaneous
Dielectric Strength
4,000V AC
Input Current
35 mA
Weight
13.1 oz
Maximum Output Current with Heat Sink
50 A
Maximum Output Current without Heat Sink
Not Recommended
Response Time
0.1 msec
IP Rating
IP20
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Output Voltage Range
48 to 530V AC
Description
Solid State Relay, Electrical Connection Saddle Clamp; Screw, Heat Sink Integral, Input Current 35 mA, Input Voltage 4 to 32V DC, Maximum Output Current with Heat Sink 50 A, Maximum Output Current without Heat Sink Not Recommended, Output Switching Mode Random/Instantaneous, Output Voltage Range 48 to 530V AC