  • Mfr # F96T8XL/SPP41CVG
  • Zoro # G3781197
Voltage
120V AC
Watts
59 W
Color Temperature
4100K
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
F96T8XL/SPP41CVG
Overall Length
96 in
Bulb Dia.
1 in
Voltage
120V AC
Watts
59 W
Color Temperature
4100K
Bulb Primary Application
Specialty
Bulb Designation
F96T8XL/SPP41CVG
Shatter-Resistant
Yes
Standards
Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards
CEE Certified
No
Light Appearance
4000 to 4999K, Cool White
Color Rendering Index
80
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Bulb Minimum Starting Temperature
59 Degrees F
Description
Linear Fluorescent Bulb, Bulb Base Type Single Pin (Fa8), Bulb Shape T8, Color Rendering Index 80, Color Temperature 4100K, Lumens 5,800 lm, Light Technology Fluorescent, Shatter-Resistant Yes, Watts 59 W, Voltage 120V AC, Standards Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards, Bulb Minimum Starting Temperature 59 Degrees F, Bulb Start Type Instant, High Output No, Trade Number F96T8XL/SPP41CVG, Dimmable No, Light Color White