  • Mfr # F40T8/SPX35
  • Zoro # G3781872
/ea
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
40 W
Bulb Base Type
Medium Bi-Pin (G13)
Bulb Shape
T8
Color Temperature
3500 K
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
F40T8/SPX35
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
59-1/2 in
Nominal Length
5 ft
Bulb Dia.
1 in
Details
Item
Linear Fluorescent Bulb
Voltage
120V AC
Watts
40 W
Bulb Base Type
Medium Bi-Pin (G13)
Bulb Shape
T8
Color Temperature
3500 K
Dimmable
No
Lumens
3,350 lm
Rated Life
20,000 hr
Light Technology
Fluorescent
ANSI Code
1007-1
Shatter-Resistant
No
Case Quantity
24
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Bulb Designation
F40T8/SPX35
Color Rendering Index
84
Light Appearance
(3500 to 4000K) Neutral
Standards
Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards
CEE Certified
Bulb Primary Application
General Purpose
High Output
Bulb Start Type
Instant
Bulb Minimum Starting Temperature
50 Degrees F
Bulb UL Type
No UL Type
Color Tuning
Light Color
White
Description
Linear Fluorescent Bulb, Bulb Base Type Medium Bi-Pin (G13), Bulb Shape T8, Color Rendering Index 84, Color Temperature 3500K, Lumens 3,350 lm, Light Technology Fluorescent, Nominal Length 5 ft, Shatter-Resistant No, Watts 40 W, Voltage 120V AC, Standards Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards, ANSI Code 1007-1, Bulb Minimum Starting Temperature 50 Degrees F, Bulb Start Type Instant, High Output No, Overall Length 59 1/2 in, Rated Life 20,000 hr, Trade Number F40T8/SPX35