  • Mfr # F96T8/XL/SPP35
  • Zoro # G0327875
Voltage
120V AC
Watts
59 W
Color Temperature
3500 K
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
F96T8/XL/SPP35
Bulb Dia.
1 in
Overall Length
96 in
Voltage
120V AC
Watts
59 W
Color Temperature
3500 K
Color Rendering Index
80
Standards
Meets 2012 DOE Standards
Bulb Primary Application
Retrofit
Case Quantity
24
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Bulb Designation
F96T8/XL/SPP35
Light Appearance
3000 to 3999K, Warm White
Bulb Minimum Starting Temperature
0 Degrees F
Description
Linear Fluorescent Bulb, Bulb Base Type Single Pin (Fa8), Bulb Shape T8, Color Rendering Index 80, Color Temperature 3500K, Lumens 5,800 lm, Light Technology Fluorescent, Shatter-Resistant No, Watts 59 W, Voltage 120V AC, Standards Meets 2012 DOE Standards, Bulb Minimum Starting Temperature 0 Degrees F, Bulb Start Type Instant, High Output No, Trade Number F96T8/XL/SPP35, Dimmable No, Light Color White