  • Mfr # 1090W21-3-620
  • Zoro # G612669425
Key Features
Height
3 in
Fixture Voltage
120V
Housing Material
Metal
Length
8 in
Lamp Type
Integrated LED
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1090W21-3-620
Dimensions
Height
3 in
Width
21 in
Length
8 in
Details
Fixture Voltage
120V
Finish
Gold Leaf
Housing Material
Metal
Lamp Type
Integrated LED
Lumens
1560
Color
Gold Leaf
Installation Location
Indoor
Description
Designed with function and beauty in mind, the Carolina Gold Leaf 21 inch LED Wall Sconce provides not just illumination but also a sense of style to wherever it is placed. This 21 inch long wall light has three quadrilateral panels made of textured clear glass. Holding each panel in place is a textured metal band connected to a metal backplate in gold-leaf finish. Integrated LED delivers light that is soft yet gleaming.