  • Mfr # 9951P15-1-606
  • Zoro # G912667800
/ea
Key Features
Color
Satin Nickel
Height
16 in
Length
15 in
Width
15 in
Housing Finish
Satin Nickel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
9951P15-1-606
Country of Origin
China
Dimensions
Height
16 in
Length
15 in
Width
15 in
Details
Color
Housing Finish
Lamp Type
Incandescent
Mounting
Rod
Voltage
120 V
Number of Lights
1
Light Type
Incandescent
Style
Transitional
Collection Name
Elton
Shade Material
Glass
Shade Color Family
Clear
Chandelier/ Pendant Type
Pendant
Number of Light Bulbs Required
1
Finish
Glass Color
Clear
Description
Give character to your minimalist space through this Elton 1 Light Chandelier. Styled with a clean design, this single-bulb pendant light features a 15 inch ring holding one candelabra bulb inside a cylindrical glass shade. The satin nickel finish exhibits that retro-streamlined look that will complement the vintage-y decor in a modern rustic space.