  • Mfr # 1262P30-54-101
  • Zoro # G712667789
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Fixture Type
Chandelier
Lamp Quantity
54
Housing Finish
Black
Lamp Type
Integrated LED
Energy Star Compliant
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1262P30-54-101
Country of Origin
China
Dimensions
Length
90 in
Diameter
30 in
Details
Fixture Type
Chandelier
Lamp Quantity
54
Housing Finish
Black
Lamp Type
Integrated LED
Energy Star Compliant
No
Mounting
Cable
Fixture Wattage
142 W
Finish
Voltage
120V
Material
Metal
Color
Lumens
7384
Installation Location
Indoor
Description
The showstopping Flute 54 Light Chandelier is not just a light fixture but a home decor statement piece. Suspending from a 30 inch black round canopy are 54 bulbs ready to give a luxurious glow over your hallway, stairwell, or living room. This contemporary chandelier is set to give an extra touch of style to your space given its sleek spiral silhouette.