  • Mfr # 9611P14-1-101
  • Zoro # G312667684
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Black
Height
14 in
Length
14 in
Housing Finish
Black
Lamp Type
Incandescent
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
9611P14-1-101
Country of Origin
China
Dimensions
Height
14 in
Length
14 in
Width
14 in
Diameter
14 in
Details
Color
Housing Finish
Lamp Type
Incandescent
Mounting
Chain
Voltage
120V
Number of Lights
1
Light Type
E26
Style
Country/Rustic
Collection Name
Morgan
Shade Material
Metal
Chandelier/ Pendant Type
Down Mini Pendant
Number of Light Bulbs Required
1
Finish
Material
Metal
Installation Location
Indoor
Description
Whether you have a farmhouse, cabin, cottage, or a modern industrial space, this fixture can seamlessly fit in. The Morgan 14 inch Black Pendant has a metal dome shade that is complemented by an open metalwork bottom frame. This black down mini pendant suspends from an adjustable cable chain. Suspend a pair over your dining table or hang in multiples to illuminate a long kitchen island. Wherever you place this, expect it to furnish the room with unpretentious, organic warmth.