  • Mfr # CPS1215RM
  • Zoro # G0444222
/ea
Key Features
Type
Rack Mounted
Number of Outlets
10
Receptacle Configuration
5-15R
Plug Configuration
5-15P
Cord Length
15 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CPS1215RM
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Cord Length
15 ft
Depth
4.8 in
Width
17.3 in
Height
1.8 in
Details
Item
Power Strip
Type
Rack Mounted
Number of Outlets
10
Receptacle Configuration
5-15R
Plug Configuration
5-15P
Color
Black
Standards
UL Listed
Amps
15A
Phase
Single
Special Features
Short Circuit Protection
Plug Type
NEMA 5-15P
Voltage
Input: 120V AC; Output: 100 to 120V AC
Includes
Warranty Card/Manual
Circuit Breaker
Yes
Mounting
Rail-mountable, Rack-mountable
Description
CyberPower CPS1215RM Single Phase 100 - 120 VAC 15A Basic PDU - 10 Outlets, 15 ft, NEMA 5-15P, Horizontal, 1U, 3YR Warranty