  • Zoro # G0938646
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
4FDY7
Zoro #
G0938646
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Keyway Size Type
1/4" x 1/8" x 1-1/4"
Dimension X
3-3/4"
Shaft Length (Dimension V)
3 "
Dimension AA
6.72"
Dimension S
1.38"
Dimension N
3/4"
Dimension F
3.62"
Dimension B
7.13"
Height (Dimension O)
9.44"
Dimension A
10.78"
Dimension D
7 1/2 in
Keyway Size
1/4" x 1/8" x 1-1/4"
Dimension E
3.22"
Dimension Z
7-1/2"
Dimension C
9.38"
Dimension AB
9"
Dimension L
6.06"
Dimension H
2-1/4"
Dimension D2
3-3/4"
Dimension D1
15.99"
Dimension U
3"
Shaft Dia. (Dimension U)
1-1/2"
Dimension BA
1.5"
Details
Item
AC Gearmotor
Gearmotor Voltage
208-230/460 V AC
Gearmotor Phase
Gearmotor Type
AC Gearmotor
Max. Torque
2.80 in.-lb.
Gearmotor Shaft Type
Single Left
Gearmotor Shaft Orientation
Right Angle
Nameplate RPM
37
Gearmotor Enclosure
Totally Enclosed Fan-Cooled
Gearmotor Rotation
CW/CCW
Gearmotor Brake Type
None
Gearmotor Mounting Position
All Angle
Full Load Amps
Standards
UL Recognized/CSA
Input HP
1
Rotation
Reversible
Shaft Orientation
Right Angle
RPM Range
31 to 50
Shaft
Single Output
Phase
Max. Ambient Temp.
40 Degrees C
Starting Torque
4325 in.-lb.