  • Mfr # AS-18-427-A10-3DAY
  • Zoro # G311131353
/ea
See details
Key Features
Overall Diameter
35.3 in
Cutout Length
20.5 in
Cutout Size
20.5 in L x 20.5 in W
Speed Controllable
Yes
Base Length
30 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AS-18-427-A10-3DAY
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Diameter
35.3 in
Cutout Length
20.5 in
Cutout Size
20.5 in L x 20.5 in W
Base Length
30 in
Base Width
30 in
Housing Length
17.3 in
Damper Size
18 x 18 in
Overall Height
19 in
Base Height
1 3/4 in
Blade Diameter
18 in
Details
Item
Axial Downblast Roof Exhaust Fan
Speed Controllable
Yes
Number of Blades
4
Drive Type
Direct Drive
Application
Apartment Complexes, Educational Facilities, Hospitals, Manufacturing, Office Buildings
Motor Horsepower
3/4 hp
Maximum Fan Speed
1,750 RPM
Motor Location
In Airstream
Supply Airflow @ 0.500 in SP
2,990 cfm
Airflow @ 0.000 in SP
3,906 cfm
Includes
Galvanized Birdscreen
Safety Features
Reinforced Windband
Noise Level @ 0.000 in SP @ 5 ft
30 sones
Series
A
Weight
64 lb
For Air Type
Clean Air
Includes Motor
Motor Type
Electronically Commutated
Power Source
Electric Motor
Base Shape
Square
Brake Horsepower
109/200 hp
Supply Airflow @ 0.100 in SP
Blade Material
Aluminum
Housing Material
Aluminum
Motor Speed
1,750 RPM
Supply Airflow @ 0.375 in SP
Phase
3
Electrical Connection
Wire Leads
Resistance Properties
Weather Resistant
Housing Material Fabrication
Spun
Blade Design
Swept Steeply Pitched
Assembly
Assembled
Mount Type
Roof Curb
Spark Resistant Construction Type
Not Rated
Bearing Type
Sealed
Standards
AMCA Sound and Air, cULus, UL/cUL 705 File No. E40001
Supply Airflow @ 0.000 in SP
Features
Maximum Static Pressure
3/4 in wc
Supply Airflow @ 0.125 in SP
Supply Airflow @ 0.250 in SP
Motor Enclosure
Totally Enclosed Air Over
Exhaust Airflow @ 0.000 in SP
Nameplate Voltage
208 to 230/460V AC
Maximum Inlet Air Temperature
130 Degrees F
For High-Static Pressure Applications
No
High-Efficiency Motor
No
Includes Drive Package
Number of Speeds
1
Description
Axial Downblast Roof Exhaust Fan, Mounting Location Roof, Assembly Assembled, Blade Diameter 18 in, Housing Material Aluminum, Exhaust Airflow @ 0.000 in SP 3,906 cfm, For High-Static Pressure Applications No, High-Efficiency Motor No, Maximum Static Pressure 3/4 in wc, Motor Enclosure Totally Enclosed Air Over, Motor Horsepower 3/4 hp, Nameplate Voltage 208-230/460V AC, Number of Speeds 1, Phase 3, Maximum Inlet Air Temperature 130 Degrees F, Number of Blades 4