  • Zoro # G2240384
Key Features
Input or Control Voltage
120V AC
AC Contact Rating - Relay
10A @ 240V
DC Contact Rating - Relay
8A @ 28V
Mounting - Relay
Surface
Contact Form - Relay
SPDT
See all product information
Get a 10% off coupon
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
6C055
Zoro #
G2240384
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Body Width - Relay
2.5 in
Overall Height - Relay
3.5 in
Body Depth - Relay
0.8 in
Body Height - Relay
3.5 in
Sensing Hole Diameter
0.36 in
Overall Depth
3.5 in
Body Width
2.5 in
Body Depth
0.8 in
Body Height
3.5 in
Details
Item
Adjustable Current Sensing Relay
Input or Control Voltage
120V AC
AC Contact Rating - Relay
10A @ 240V
DC Contact Rating - Relay
8A @ 28V
Mounting - Relay
Surface
Contact Form - Relay
SPDT
Sensing Amp Range
2.00 to 20.00A
Trip Point
2 to 20 A
Trip Delay
0.5 to 50 sec
Core Type - Relay
Solid
Type of Output
Relay
Input Voltage
120V AC
Sensor Opening
0.36 in
Status Indicator
LED Indicator
Item - Relay
Current Sensing Relay
Contact Amps
10.00A
Electrical Connection
Quick Connect Tabs
Max. Inrush Current
300 A
Contact Form
Core Type
Solid
Sensor
Toroidal, 0.36" Through Hole
Mounting
Contact Rating (DC)
8 A @ 28V
Trip Point Type
Adjustable
Monitored Parameters
Overcurrent, Undercurrent
Number of Pins
4
Adjustment Method
Switch
Contact Rating (AC)
10 A @ 240V
Current Rating
10 A
Mounting Style
Description
Adjustable Current Sensing Relay, Contact Form SPDT, Contact Rating (AC) 10 A @ 240V, Contact Rating (DC) 8 A @ 28V, Core Type Solid, Current Rating 10 A, Input Voltage 120V AC, Monitored Parameters Overcurrent, Undercurrent, Mounting Style Surface, Number of Pins 4, Trip Point 2 to 20 A, Trip Point Type Adjustable, Adjustment Method Switch, Electrical Connection Quick Connect Tabs, Sensing Hole Diameter 0.36 in, Status Indicator LED Indicator, Body Depth 0.8 in, Body Height 3.5 in