  • Zoro # G1802464
/ea
Key Features
Coil Voltage
24V AC
Series
Compact
Number of Poles
2
Reversing Capability
Non-Reversing
Full Load Current - Resistive
40 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
6GNY4
Zoro #
G1802464
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Width
2.17 in
Depth
3.41 in
Height
2.64 in
Overall Depth
3.19 in
Mounting Hole Distance - Width
1.61 in
Overall Width
1.97 in
Overall Height
2.32 in
Mounting Hole Distance - Height
1.63 in
Details
Item
Definite Purpose Magnetic Contactor
Coil Voltage
24V AC
Series
Compact
Number of Poles
2
Reversing Capability
Non-Reversing
Full Load Current - Resistive
40 A
Full Load Current - Inductive
30 A
Phase
1
Terminal Connection Type
Screw
Action
HP @ 1 Phase - 230V
3
Reversing
No
Standards
CE, cRUus
Enclosure Type
Open
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Mechanical Operating Durability
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Mounting Postion
Horizontal, Vertical
Locked Rotor Load
120 A @ 600V AC, 150 A @ 480V AC, 180 A @ 240/277V AC
Electrical Operating Durability
Mounting Style
Through Panel
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Maximum Voltage Rating
600V AC
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Frequency
50/60 Hz
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Not Rated
Status Indicator
Mechanical Flag
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Not Rated
Number of Normally Open Main Contacts
Number of Normally Closed Main Contacts
0
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
Response Time
20 msec
Number of Terminals
6
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
3 hp
Maximum Operating Temperature
158 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
Contact Material
Silver Cadmium Oxide
Description
Definite Purpose Magnetic Contactor, LED Lighting Current Rating Not Applicable, Coil Voltage 24V AC, Number of Poles 2, NEMA Enclosure Rating No Enclosure, Tungsten Lighting Current Rating Not Applicable, Fluorescent Lighting Current Rating Not Applicable, Reversing Capability Non-Reversing, Frame Size Not Applicable, Horsepower @ Single Phase - 240V AC 3 hp, Horsepower @ Single Phase - 120V AC 2 hp, Full Load Current - Resistive 40 A, Full Load Current - Inductive 30 A